Počet výsledků: 25

Otevřít filtraci

Viscerální tuk neboli viscerální tuková tkáň je typ tukové tkáně, která se ukládá v břišní dutině. Viscerální tuk se nachází v blízkosti životně důležitých orgánů, včetně jater, žaludku a střev. Může se také hromadit v tepnách. Viscerální tuk je někdy označován jako „aktivní tuk“, protože může aktivně zvyšovat riziko závažných zdravotních problémů. Pokud má člověk nějaké množství tuku na břiše, nemusí se nutně jednat o viscerální tuk. Může to být podkožní tuk, který je uložen těsně pod kůží. Viscerální tuk je uložen uvnitř břišní dutiny a není snadno viditelný (na rozdíl od podkožního tuku). Viz také tuky (lipidy), tuková tkáň, podkožní tuk.

Viscerální pleura, útrobní pohrudnice neboli poplicnice je část pohrudnice, která zevně pokrývá plíce. Viz také parietální pleura.

Viscerální leishmanióza, kala-azar neboli černá horečka je nejzávažnější ze tří hlavních forem leishmaniózy. Způsobují ji Leishmania donovani, Leishmania chagasi a Leishmania infantum. Infikované makrofágy jsou zaneseny do jater a sleziny, leishmanie se zde masivně množí a napadají další buňky. Bez včasné diagnózy a léčby postižený člověk umírá. Viz také viscerální, leishmanióza.

Viscerální peritoneum neboli útrobní pobřišnice je část pobřišnice, která pokrývá břišní orgány. Viz také viscerální, peritoneum, parietální peritoneum, .

Viscerální fascie (lat. fascia visceralis) je jedním ze čtyř typů fascie. Viscerální fascie vystýlá tělní dutiny (např. hrudní, břišní a pánevní) a obklopuje orgány, které se v nich nacházejí (např. srdce je obklopeno osrdečníkem neboli perikardem). Skrze tuto fasciální vrstvu k orgánům procházejí cévy a nervy. Viz také viscerální, fascie.

Viscerální znamená „útrobní“, „vnitřní“ nebo „týkající se vnitřností“. Příklady: viscerální fascie – fascie vystýlající tělní dutiny (např. hrudní, břišní a pánevní) a obklopující orgány, které se v nich nacházejí, viscerální leishmanióza – forma leishmaniózy postihující vnitřní orgán (nejprve játra a slezinu), viscerální peritoneum – část pobřišnice, která pokrývá břišní orgány, viscerální pleura – část pohrudnice, která zevně pokrývá plíce, viscerální tuk – typ tukové tkáně, která se ukládá v břišní dutině, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz viscerální.

Mononenasycené tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny mononenasycenými mastnými kyselinami. Mononenasycené tuky se vyskytují například v olivách, arašídech, avokádu, některých druzích ořechů (např. lískové ořechy nebo pekanové ořechy), v mandlích, v dýňových a sezamových semíncích. Viz také tuky (lipidy), polynenasycené tuky.

Nasycené tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny nasycenými mastnými kyselinami. Mezi nasycené tuky se řadí většina živočišných tuků (máslo, sádlo, mléčné výrobky apod.). Existují však výjimky: například mořské ryby obsahují velké množství nenasycených tuků, které jsou zdraví prospěšné. Viz také tuky (lipidy), nenasycené tuky.

Polynenasycené tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny polynenasycenými mastnými kyselinami. Polynenasycené tuky se vyskytují například v některých druzích rostlinných olejů (slunečnicový, kukuřičný, sójový, lněný), v některých druzích ořechů (např. vlašské), ve lněných semíncích a v rybách. Viz také tuky (lipidy), mononenasycené tuky.

Trans tuky jsou takové tuky, které jsou tvořeny transmastnými kyselinami. Trans tuky se vyskytují především v průmyslově ztužených tucích, které se používají v kuchyni nebo do pečiva. Najdeme je tak v prakticky jakémkoli pečivu z listového těsta, ale i ve smaženém pečivu (koblihy) nebo ve fast foodu (hranolky). Viz také trans-, tuky (lipidy), nasycené tuky, nenasycené tuky.

Zobrazeno 1 až 10 z 25

Počet výsledků